Micro Commercial Co SMBJ54CAQ-TP
Part No.:
SMBJ54CAQ-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Datasheet:
AnpuSMBJ54CAQ-TP.pdf
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
1. How to order SMBJ54CAQ-TP on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMBJ54CAQ-TP is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMBJ54CAQ-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ54CAQ-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ54CAQ-TP.
Image SMBJ54CAQ-TP
Part Number SMBJ54CAQ-TP
Manufacturer Micro Commercial Co
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)