Micro Commercial Co SMBJP6KE20CA-TP
Part No.:
SMBJP6KE20CA-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Datasheet:
AnpuSMBJP6KE20CA-TP.pdf
Description:
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO214AA
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17.1V
Voltage - Breakdown (Min):
19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
22A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order SMBJP6KE20CA-TP on Anpu?
3. Are the SMBJP6KE20CA-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJP6KE20CA-TP?
Image SMBJP6KE20CAQ-TP SMBJP6KE20CA-TP SMBJP6KE20CAHE3-TP
Part Number SMBJP6KE20CAQ-TP SMBJP6KE20CA-TP SMBJP6KE20CAHE3-TP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series - SMBJ -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V 17.1V 17.1V
Voltage - Breakdown (Min) 19V 19V 19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.7V 27.7V 27.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 21.7A 22A 22A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
Power Line Protection No No No
Applications - General Purpose -
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)