Micro Commercial Co SMCJ26A-TP
Part No.:
SMCJ26A-TP
Datasheet:
AnpuSMCJ26A-TP.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order SMCJ26A-TP on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJ26A-TP is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJ26A-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ26A-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ26A-TP.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMCJ26A-TP pin diagram, SMCJ26A-TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCJ26A-TP SMCJ26AHE3-TP SMCJ26AQ-TP
Part Number SMCJ26A-TP SMCJ26AHE3-TP SMCJ26AQ-TP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V 26V 26V
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V 28.9V 28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V 42.1V 42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.7A 35.7A 35.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose - -
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)