Micro Commercial Co SMCJ40CA-TP
Part No.:
SMCJ40CA-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Datasheet:
AnpuSMCJ40CA-TP.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order SMCJ40CA-TP on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCJ40CA-TP is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCJ40CA-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ40CA-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCJ40CA-TP.
Image SMCJ40CA-TP SMCJ40CAHE3-TP SMCJ40CAQ-TP
Part Number SMCJ40CA-TP SMCJ40CAHE3-TP SMCJ40CAQ-TP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.3A 23.3A 23.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose - -
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)