Microsemi Corporation SM16LC12CE3
Part No.:
SM16LC12CE3
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuSM16LC12CE3.pdf
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package/Case:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
300W
Capacitance @ Frequency:
25pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
16-SO
1. How to order SM16LC12CE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SM16LC12CE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SM16LC12CE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SM16LC12CE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SM16LC12CE3.
Image SM16LC12CE3
Part Number SM16LC12CE3
Manufacturer Microsemi Corporation
Package/Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 8
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse 300W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 25pF @ 1MHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)