Monolithic Power Systems Inc. MPQ4340GLE-33-AEC1-P
Part No.:
MPQ4340GLE-33-AEC1-P
Package:
17-PowerVFQFN
Datasheet:
AnpuMPQ4340GLE-33-AEC1-P.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 4A 17QFN
Package/Case:
17-PowerVFQFN
Output Type:
Fixed
Voltage - Input (Min):
3.3V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
4A
Frequency - Switching:
350kHz ~ 2.5MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
17-QFN (3x4)
1. How to order MPQ4340GLE-33-AEC1-P on Anpu?
3. Are the MPQ4340GLE-33-AEC1-P price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPQ4340GLE-33-AEC1-P?
Image MPQ4340GLE-5-AEC1-Z MPQ4340GLE-33-AEC1-Z MPQ4340GLE-5-AEC1-P MPQ4340GLE-33-AEC1-P
Part Number MPQ4340GLE-5-AEC1-Z MPQ4340GLE-33-AEC1-Z MPQ4340GLE-5-AEC1-P MPQ4340GLE-33-AEC1-P
Series - - - -
Package/Case 17-PowerVFQFN 17-PowerVFQFN 17-PowerVFQFN 17-PowerVFQFN
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Function Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Topology Buck Buck Buck Buck
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 3.3V 5V 3.3V
Voltage - Output (Max) - - - -
Current - Output 4A 4A 4A 4A
Frequency - Switching 350kHz ~ 2.5MHz 350kHz ~ 2.5MHz 350kHz ~ 2.5MHz 350kHz ~ 2.5MHz
Synchronous Rectifier Yes Yes Yes Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)