Monolithic Power Systems Inc. MPQ4346GLE-37-AEC1-Z
Part No.:
MPQ4346GLE-37-AEC1-Z
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
17-PowerVFQFN
Datasheet:
AnpuMPQ4346GLE-37-AEC1-Z.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.7V 3A 17QFN
Manufacturer:
Monolithic Power Systems Inc.
Series:
Package/Case:
17-PowerVFQFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3.3V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.7V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
3A
Frequency - Switching:
350kHz ~ 2.5MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package:
17-QFN (3x4)
1. How to order MPQ4346GLE-37-AEC1-Z on Anpu?
3. Are the MPQ4346GLE-37-AEC1-Z price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MPQ4346GLE-37-AEC1-Z?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series - - - - -
Package/Case 17-PowerVFQFN 17-PowerVFQFN 17-PowerVFQFN 17-PowerVFQFN 17-PowerVFQFN
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Function Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Topology Buck Buck Buck Buck Buck
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.7V 5V 3.3V 3.7V 5V
Current - Output 3A 3A 3A 3A 3A
Frequency - Switching 350kHz ~ 2.5MHz 350kHz ~ 2.5MHz 350kHz ~ 2.5MHz 350kHz ~ 2.5MHz 350kHz ~ 2.5MHz