Murata Electronics GCM1555C1H5R5WA16J
Part No.:
GCM1555C1H5R5WA16J
Datasheet:
AnpuGCM1555C1H5R5WA16J.pdf
Description:
CAP CER 5.5PF 50V C0G/NP0 0402
Capacitance:
5.5 pF
Tolerance:
±0.05pF
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GCM1555C1H5R5WA16J on Anpu?
3. Are the GCM1555C1H5R5WA16J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GCM1555C1H5R5WA16J?
Image GCM1555C1H5R5WA16J
Part Number GCM1555C1H5R5WA16J
Product Status Active
Capacitance 5.5 pF
Tolerance ±0.05pF
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)