Murata Electronics GCM1555G1H151FA16D
Part No.:
GCM1555G1H151FA16D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuGCM1555G1H151FA16D.pdf
Description:
CAP CER 150PF 50V X8G 0402
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
GCM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
150 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X8G
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GCM1555G1H151FA16D on Anpu?
3. Are the GCM1555G1H151FA16D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GCM1555G1H151FA16D?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image GCM1555G1H151FA16D
Part Number GCM1555G1H151FA16D
Manufacturer Murata Electronics
Series GCM
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 150 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X8G
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)