Murata Electronics GCM155C71A474ME36J
Part No.:
GCM155C71A474ME36J
Datasheet:
AnpuGCM155C71A474ME36J.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 10V X7S 0402
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7S
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GCM155C71A474ME36J on Anpu?
3. Are the GCM155C71A474ME36J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GCM155C71A474ME36J?
Image GCM155C71A474ME36J
Part Number GCM155C71A474ME36J
Product Status Active
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X7S
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)