Murata Electronics GCM188R72A183MA37J
Part No.:
GCM188R72A183MA37J
Datasheet:
AnpuGCM188R72A183MA37J.pdf
Description:
CAP CER 0.018UF 100V X7R 0603
Product Status:
Active
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GCM188R72A183MA37J on Anpu?
3. Are the GCM188R72A183MA37J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GCM188R72A183MA37J?
Image GCM188R72A183MA37J
Part Number GCM188R72A183MA37J
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.018 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)