Murata Electronics GCM188R72A272JA37D
Part No.:
GCM188R72A272JA37D
Datasheet:
AnpuGCM188R72A272JA37D.pdf
Description:
CAP CER 2700PF 100V X7R 0603
Capacitance:
2700 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GCM188R72A272JA37D on Anpu?
3. Are the GCM188R72A272JA37D price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GCM188R72A272JA37D?
Image GCM188R72A272JA37D
Part Number GCM188R72A272JA37D
Product Status Not For New Designs
Capacitance 2700 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)