Murata Electronics GCQ1555C1H5R4BB01D
Part No.:
GCQ1555C1H5R4BB01D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuGCQ1555C1H5R4BB01D.pdf
Description:
CAP CER 5.4PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
GCQ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
5.4 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
RF, Microwave, High Frequency, Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GCQ1555C1H5R4BB01D on Anpu?
3. Are the GCQ1555C1H5R4BB01D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GCQ1555C1H5R4BB01D?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image GCQ1555C1H5R4BB01D
Part Number GCQ1555C1H5R4BB01D
Manufacturer Murata Electronics
Series GCQ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 5.4 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications RF, Microwave, High Frequency, Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)