Murata Electronics GRM155R61H683ME19D
Part No.:
GRM155R61H683ME19D
Datasheet:
AnpuGRM155R61H683ME19D.pdf
Description:
CAP CER 0.068UF 50V X5R 0402
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order GRM155R61H683ME19D on Anpu?
3. Are the GRM155R61H683ME19D price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GRM155R61H683ME19D?
Image GRM155R61H683ME19D
Part Number GRM155R61H683ME19D
Product Status Not For New Designs
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)