Murata Electronics KRM31KR71H475KH01L
Part No.:
KRM31KR71H475KH01L
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuKRM31KR71H475KH01L.pdf
Description:
CAP CER MLCC
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
KRM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
SMD, J-Lead
Size / Dimension:
0.138" L x 0.067" W (3.50mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max):
0.114" (2.90mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
Lead Style:
J-Lead
1. How to order KRM31KR71H475KH01L on Anpu?
3. Are the KRM31KR71H475KH01L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KRM31KR71H475KH01L?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image KRM31KR71H475KH01L
Part Number KRM31KR71H475KH01L
Manufacturer Murata Electronics
Series KRM
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case SMD, J-Lead
Size / Dimension 0.138" L x 0.067" W (3.50mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max) 0.114" (2.90mm)