National Semiconductor LM1086CSX-2.5/NOPB
Part No.:
LM1086CSX-2.5/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AnpuLM1086CSX-2.5/NOPB.pdf
Description:
LM1086 1.5-A FIXED- AND ADJUSTAB
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
27V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.5V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
5 mA
Current - Supply (Max):
10 mA
PSRR:
72dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
TO-263 (DDPAK-3)
1. How to order LM1086CSX-2.5/NOPB on Anpu?
3. Are the LM1086CSX-2.5/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM1086CSX-2.5/NOPB?
Image LM1086CSX-2.5/NOPB
Part Number LM1086CSX-2.5/NOPB
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 27V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 5 mA
Current - Supply (Max) 10 mA
PSRR 72dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature 0°C ~ 125°C