National Semiconductor LM140LAH-15
Part No.:
LM140LAH-15
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Datasheet:
AnpuLM140LAH-15.pdf
Description:
LM140L EXTENDED TEMPERATURE 100M
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
2V @ 1A
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
3 mA
Current - Supply (Max):
4.5 mA
PSRR:
72dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-3
1. How to order LM140LAH-15 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM140LAH-15 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM140LAH-15 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM140LAH-15?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM140LAH-15.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM140LAH-15
Part Number LM140LAH-15
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 2V @ 1A
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
Current - Supply (Max) 4.5 mA
PSRR 72dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -55°C ~ 125°C