National Semiconductor LM2575M-3.3
Part No.:
LM2575M-3.3
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
AnpuLM2575M-3.3.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 1A 24SOIC
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
SIMPLE SWITCHER®
Package/Case:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Input (Min):
4V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1A
Frequency - Switching:
52kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
24-SOIC
1. How to order LM2575M-3.3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM2575M-3.3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM2575M-3.3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM2575M-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM2575M-3.3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM2575M-3.3 LM2575MX-5.0/NOPB
Part Number LM2575M-3.3 LM2575MX-5.0/NOPB
Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor
Series SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER®
Package/Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Function Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive
Topology Buck Buck
Output Type Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 4V 4V
Voltage - Input (Max) 40V 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 5V
Voltage - Output (Max) - -
Current - Output 1A 1A
Frequency - Switching 52kHz 52kHz
Synchronous Rectifier No No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)