National Semiconductor LM2608ATL-1.8
Part No.:
LM2608ATL-1.8
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
10-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
AnpuLM2608ATL-1.8.pdf
Description:
IC REG BUCK PROG 400MA 10USMD
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
10-WFBGA, DSBGA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Programmable
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.8V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V, 1.8V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
400mA
Frequency - Switching:
610kHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-35°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
10-TµSMD (2.25x2.5)
1. How to order LM2608ATL-1.8 on Anpu?
3. Are the LM2608ATL-1.8 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM2608ATL-1.8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM2608ATL-1.8.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM2608ATL-1.8
Part Number LM2608ATL-1.8
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case 10-WFBGA, DSBGA
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Programmable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.8V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V, 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 400mA
Frequency - Switching 610kHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -35°C ~ 85°C (TA)