National Semiconductor LM2673LD3.3
Part No.:
LM2673LD3.3
Datasheet:
AnpuLM2673LD3.3.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 3A 14VSON
Product Status:
Active
Voltage - Input (Min):
8V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
3A
Frequency - Switching:
260kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
14-VSON (6x5)
1. How to order LM2673LD3.3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM2673LD3.3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM2673LD3.3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM2673LD3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM2673LD3.3.
Image LM2673LD3.3
Part Number LM2673LD3.3
Manufacturer National Semiconductor
Series SIMPLE SWITCHER®
Package/Case 14-VDFN Exposed Pad
Packaging Bulk
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 8V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 3A
Frequency - Switching 260kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)