National Semiconductor LM2675LD-3.3
Part No.:
LM2675LD-3.3
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
16-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLM2675LD-3.3.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 1A 16WSON
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
SIMPLE SWITCHER®
Package/Case:
16-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
6.5V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1A
Frequency - Switching:
260kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-WSON (5x5)
1. How to order LM2675LD-3.3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM2675LD-3.3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM2675LD-3.3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM2675LD-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM2675LD-3.3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM2675LD-3.3
Part Number LM2675LD-3.3
Manufacturer National Semiconductor
Series SIMPLE SWITCHER®
Package/Case 16-WFDFN Exposed Pad
Packaging Bulk
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 6.5V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Frequency - Switching 260kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)