National Semiconductor LM2679LD-3.3
Part No.:
LM2679LD-3.3
Datasheet:
AnpuLM2679LD-3.3.pdf
Description:
IC REG BUCK 3.3V 5A 14VSON
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Min):
8V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
5A
Frequency - Switching:
260kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
14-VSON (6x5)
1. How to order LM2679LD-3.3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM2679LD-3.3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM2679LD-3.3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM2679LD-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM2679LD-3.3.
Image LM2679LD-3.3
Part Number LM2679LD-3.3
Manufacturer National Semiconductor
Series SIMPLE SWITCHER®
Package/Case 14-VDFN Exposed Pad
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 8V
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 5A
Frequency - Switching 260kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)