National Semiconductor LM2940S-10
Part No.:
LM2940S-10
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AnpuLM2940S-10.pdf
Description:
LM2940-N 1A LOW DROPOUT REGULATO
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
26V
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (DDPAK-3)
1. How to order LM2940S-10 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM2940S-10 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM2940S-10 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM2940S-10?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM2940S-10.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as LM2940S-10 pin diagram, LM2940S-10 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM2940SX-8.0 LM2940SX-10-NS LM2940SX-10/NOPB LM2940S-8.0/NOPB LM2940S-10
Part Number LM2940SX-8.0 LM2940SX-10-NS LM2940SX-10/NOPB LM2940S-8.0/NOPB LM2940S-10
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 26V 26V 26V 26V 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 8V 10V 10V 8V 10V
Voltage Dropout (Max) 1V @ 1A 1V @ 1A 1V @ 1A 1V @ 1A 1V @ 1A
Current - Output 1A 1A 1A 1A 1A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
Current - Supply (Max) 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA
PSRR 66dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 66dB (120Hz) 63dB (120Hz)
Control Features - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C