National Semiconductor LM3207TL-2.53/NOPB
Part No.:
LM3207TL-2.53/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
9-WFBGA
Datasheet:
AnpuLM3207TL-2.53/NOPB.pdf
Description:
IC REG BUCK 2.53V 650MA 9TUSMD
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
9-WFBGA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.7V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.53V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
650mA
Frequency - Switching:
2MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
9-TuSMD
1. How to order LM3207TL-2.53/NOPB on Anpu?
3. Are the LM3207TL-2.53/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM3207TL-2.53/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM3207TL/NOPB LM3207TL-2.53/NOPB
Part Number LM3207TL/NOPB LM3207TL-2.53/NOPB
Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor
Series - -
Package/Case 9-WFBGA, DSBGA 9-WFBGA
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Function Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive
Topology Buck Buck
Output Type Adjustable Fixed
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 2.7V 2.7V
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.8V 2.53V
Voltage - Output (Max) 3.6V -
Current - Output 650mA 650mA
Frequency - Switching 2MHz 2MHz
Synchronous Rectifier Yes Yes
Operating Temperature -30°C ~ 85°C (TA) -30°C ~ 85°C (TA)