National Semiconductor LM320T-15
Part No.:
LM320T-15
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AnpuLM320T-15.pdf
Description:
LM320-N 1.5A FIXED OUTPUT NEGATI
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Negative
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
-35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
-15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
2 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
64dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order LM320T-15 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM320T-15 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM320T-15 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM320T-15?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM320T-15.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as LM320T-15 pin diagram, LM320T-15 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM320T-15
Part Number LM320T-15
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Negative
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) -35V
Voltage - Output (Min/Fixed) -15V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 2 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 64dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature 0°C ~ 125°C