National Semiconductor LM3355MM-4.1
Part No.:
LM3355MM-4.1
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuLM3355MM-4.1.pdf
Description:
IC REG BCK BST 4.1V 50MA 10VSSOP
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Function:
Step-Up/Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck-Boost
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.5V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
4.1V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
50mA
Frequency - Switching:
1MHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
10-VSSOP
1. How to order LM3355MM-4.1 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM3355MM-4.1 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM3355MM-4.1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM3355MM-4.1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM3355MM-4.1.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM3355MM-4.1
Part Number LM3355MM-4.1
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Packaging Bulk
Product Status Active
Function Step-Up/Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck-Boost
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.1V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 50mA
Frequency - Switching 1MHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)