National Semiconductor LM340SX-12
Part No.:
LM340SX-12
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AnpuLM340SX-12.pdf
Description:
IC REG LIN 12V 1A DDPAK/TO263-3
Package/Case:
Output Configuration:
Positive
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
2V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
8 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
80dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (DDPAK-3)
1. How to order LM340SX-12 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM340SX-12 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM340SX-12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM340SX-12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM340SX-12.
7.How to contact us to get technical supports, such as LM340SX-12 pin diagram, LM340SX-12 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM340SX-12
Part Number LM340SX-12
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 2V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 8 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 80dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TA)