National Semiconductor LM341T-15
Part No.:
LM341T-15
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AnpuLM341T-15.pdf
Description:
IC REG LIN FIXED POS STD REG 12V
Package/Case:
TO-220-3
Output Configuration:
Positive
Voltage - Input (Max):
35V
Voltage - Output (Min/Fixed):
15V
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
4 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
69dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order LM341T-15 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LM341T-15 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LM341T-15 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM341T-15?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM341T-15.
7.How to contact us to get technical supports, such as LM341T-15 pin diagram, LM341T-15 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM341T-15
Part Number LM341T-15
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 35V
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 4 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 69dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C