National Semiconductor LM3676SD-1.5/NOPB
Part No.:
LM3676SD-1.5/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLM3676SD-1.5/NOPB.pdf
Description:
IC REG BUCK 1.5V 600MA 8WSON
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Min):
2.9V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
600mA
Frequency - Switching:
2MHz
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-WSON (3x3)
1. How to order LM3676SD-1.5/NOPB on Anpu?
3. Are the LM3676SD-1.5/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM3676SD-1.5/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM3676SD-1.5/NOPB
Part Number LM3676SD-1.5/NOPB
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case 8-WFDFN Exposed Pad
Packaging Bulk
Product Status Active
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.9V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -30°C ~ 85°C (TA)