National Semiconductor LM3940J-3.3-SCD
Part No.:
LM3940J-3.3-SCD
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
16-CDIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
AnpuLM3940J-3.3-SCD.pdf
Description:
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
LM3940
Package/Case:
16-CDIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
20 mA
Current - Supply (Max):
250 mA
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
16-CDIP
1. How to order LM3940J-3.3-SCD on Anpu?
3. Are the LM3940J-3.3-SCD price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM3940J-3.3-SCD?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM3940J-3.3-SCD
Part Number LM3940J-3.3-SCD
Manufacturer National Semiconductor
Series LM3940
Package/Case 16-CDIP (0.300", 7.62mm)
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1V @ 1A
Current - Output 1A
Current - Quiescent (Iq) 20 mA
Current - Supply (Max) 250 mA
PSRR -
Control Features -
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)