National Semiconductor LM9076BMA-3.3/NOPB
Part No.:
LM9076BMA-3.3/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuLM9076BMA-3.3/NOPB.pdf
Description:
LM9076 150MA ULTRA-LOW QUIESCENT
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
45 µA
Current - Supply (Max):
4.5 mA
PSRR:
60dB (120kHz)
Control Features:
Enable, Reset
Protection Features:
Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order LM9076BMA-3.3/NOPB on Anpu?
3. Are the LM9076BMA-3.3/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM9076BMA-3.3/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LM9076BMAX-5.0/NOPB LM9076BMA-3.3/NOPB LM9076BMA-5.0/NOPB
Part Number LM9076BMAX-5.0/NOPB LM9076BMA-3.3/NOPB LM9076BMA-5.0/NOPB
Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor National Semiconductor
Series - - -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1
Voltage - Input (Max) 40V 40V 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 3.3V 5V
Voltage - Output (Max) - - -
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 150mA 0.25V @ 150mA 0.25V @ 150mA
Current - Output 150mA 150mA 150mA
Current - Quiescent (Iq) 45 µA 45 µA 45 µA
Current - Supply (Max) 4.5 mA 4.5 mA 4.5 mA
PSRR 60dB (120kHz) 60dB (120kHz) 60dB (120kHz)
Control Features Enable, Reset Enable, Reset Enable, Reset
Protection Features Over Temperature Over Temperature Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C