National Semiconductor LMS1585ACS-1.5/NOPB
Part No.:
LMS1585ACS-1.5/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AnpuLMS1585ACS-1.5/NOPB.pdf
Description:
LMS1585A 5A FIXED / ADJUSTABLE O
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
13V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.4V @ 5A
Current - Output:
5A
Current - Quiescent (Iq):
7 mA
Current - Supply (Max):
13 mA
PSRR:
60 ~ 72 dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (DDPAK-3)
1. How to order LMS1585ACS-1.5/NOPB on Anpu?
3. Are the LMS1585ACS-1.5/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LMS1585ACS-1.5/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LMS1585ACSX-ADJ/NOPB LMS1585ACS-1.5/NOPB
Part Number LMS1585ACSX-ADJ/NOPB LMS1585ACS-1.5/NOPB
Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor
Series - -
Package/Case TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Adjustable Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 13V 13V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V 1.5V
Voltage - Output (Max) 11.6V -
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 5A 1.4V @ 5A
Current - Output 5A 5A
Current - Quiescent (Iq) 7 mA 7 mA
Current - Supply (Max) 13 mA 13 mA
PSRR 72dB (120Hz) 60 ~ 72 dB (120Hz)
Control Features - -
Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
Operating Temperature 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C