National Semiconductor LP2951ACM-3.3
Part No.:
LP2951ACM-3.3
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuLP2951ACM-3.3.pdf
Description:
LP2951-N SERIES OF ADJUSTABLE MI
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Type:
Adjustable (Fixed)
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.235V (3.3V)
Voltage - Output (Max):
29V
Voltage Dropout (Max):
0.6V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Supply (Max):
14 mA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order LP2951ACM-3.3 on Anpu?
3. Are the LP2951ACM-3.3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP2951ACM-3.3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LP2951ACM-3.3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP2951ACM-3.3
Part Number LP2951ACM-3.3
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.235V (3.3V)
Voltage - Output (Max) 29V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 100mA
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Current - Supply (Max) 14 mA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)