National Semiconductor LP2960IMX-3.3/NOPB
Part No.:
LP2960IMX-3.3/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuLP2960IMX-3.3/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.8V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
600 µA
Current - Supply (Max):
40 mA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-SOIC
1. How to order LP2960IMX-3.3/NOPB on Anpu?
3. Are the LP2960IMX-3.3/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP2960IMX-3.3/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP2960IMX-3.3/NOPB
Part Number LP2960IMX-3.3/NOPB
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.8V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 600 µA
Current - Supply (Max) 40 mA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C