National Semiconductor LP2986IMM-3.3/NOPB
Part No.:
LP2986IMM-3.3/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuLP2986IMM-3.3/NOPB.pdf
Description:
LP2986 MICROPOWER, 200 MA ULTRA
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Supply (Max):
3.7 mA
PSRR:
65dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-VSSOP
1. How to order LP2986IMM-3.3/NOPB on Anpu?
3. Are the LP2986IMM-3.3/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP2986IMM-3.3/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP2986IMMX-3.3/NOPB LP2986IMMX-5.0 LP2986IMM-3.3/NOPB
Part Number LP2986IMMX-3.3/NOPB LP2986IMMX-5.0 LP2986IMM-3.3/NOPB
Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor National Semiconductor
Series - - -
Package/Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1
Voltage - Input (Max) 16V 16V 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 5V 3.3V
Voltage - Output (Max) - - -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 200mA 0.35V @ 200mA 0.35V @ 200mA
Current - Output 200mA 200mA 200mA
Current - Quiescent (Iq) 120 µA 150 µA 120 µA
Current - Supply (Max) 3.7 mA 3.7 mA 3.7 mA
PSRR 65dB (1kHz) 65dB (1kHz) 65dB (1kHz)
Control Features Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C