National Semiconductor LP2988AIMX-3.3/NOPB
Part No.:
LP2988AIMX-3.3/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuLP2988AIMX-3.3/NOPB.pdf
Description:
LP2988 MICROPOWER, 200 MA ULTRA
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Supply (Max):
3.7 mA
PSRR:
65dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order LP2988AIMX-3.3/NOPB on Anpu?
3. Are the LP2988AIMX-3.3/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP2988AIMX-3.3/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP2988AIMX-3.3/NOPB
Part Number LP2988AIMX-3.3/NOPB
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Current - Supply (Max) 3.7 mA
PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C