National Semiconductor LP2989AIMX-1.8/NOPB
Part No.:
LP2989AIMX-1.8/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuLP2989AIMX-1.8/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 8SOIC
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.65V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
175 µA
Current - Supply (Max):
9 mA
PSRR:
60dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order LP2989AIMX-1.8/NOPB on Anpu?
3. Are the LP2989AIMX-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP2989AIMX-1.8/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP2989AIMX-1.8/NOPB
Part Number LP2989AIMX-1.8/NOPB
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.65V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 175 µA
Current - Supply (Max) 9 mA
PSRR 60dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C