National Semiconductor LP2992AIM5-1.5/NOPB
Part No.:
LP2992AIM5-1.5/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuLP2992AIM5-1.5/NOPB.pdf
Description:
LP2992 MICROPOWER 250 MA LOW-NOI
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.85V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
95 µA
Current - Supply (Max):
4 mA
PSRR:
45dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
1. How to order LP2992AIM5-1.5/NOPB on Anpu?
3. Are the LP2992AIM5-1.5/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP2992AIM5-1.5/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP2992AIM5X-1.8 LP2992AIM5X-2.5 LP2992AIM5-1.5/NOPB LP2992AIM5X-1.5/NOPB
Part Number LP2992AIM5X-1.8 LP2992AIM5X-2.5 LP2992AIM5-1.5/NOPB LP2992AIM5X-1.5/NOPB
Series - - - -
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 16V 16V 16V 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 2.5V 1.5V 1.5V
Voltage - Output (Max) - - - -
Voltage Dropout (Max) 0.85V @ 250mA 0.85V @ 250mA 0.85V @ 250mA 0.85V @ 250mA
Current - Output 250mA 250mA 250mA 250mA
Current - Quiescent (Iq) 95 µA 95 µA 95 µA 95 µA
Current - Supply (Max) 4 mA 4 mA 4 mA 4 mA
PSRR 45dB (1kHz) 45dB (1kHz) 45dB (1kHz) 45dB (1kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C