National Semiconductor LP38511TJ-1.8
Part No.:
LP38511TJ-1.8
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-5 Thin
Datasheet:
AnpuLP38511TJ-1.8.pdf
Description:
LP38511 800 MA FAST-TRANSIENT RE
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-263-5 Thin
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.26V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
3.5 µA
Current - Supply (Max):
13 mA
PSRR:
73dB ~ 70dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order LP38511TJ-1.8 on Anpu?
3. Are the LP38511TJ-1.8 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP38511TJ-1.8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LP38511TJ-1.8.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP38511TJ-1.8/NOPB LP38511TJ-1.8
Part Number LP38511TJ-1.8/NOPB LP38511TJ-1.8
Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor
Series - -
Package/Case TO-263-5 Thin TO-263-5 Thin
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 1.8V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.26V @ 800mA 0.26V @ 800mA
Current - Output 800mA 800mA
Current - Quiescent (Iq) 3.5 µA 3.5 µA
Current - Supply (Max) 13 mA 13 mA
PSRR 73dB ~ 70dB (120Hz ~ 1kHz) 73dB ~ 70dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C