National Semiconductor LP38513S-1.8/NOPB
Part No.:
LP38513S-1.8/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuLP38513S-1.8/NOPB.pdf
Description:
LP38513 3A FAST RESPONSE ULTRA L
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.43V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
20 mA
PSRR:
73dB ~ 70dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (DDPAK-5)
1. How to order LP38513S-1.8/NOPB on Anpu?
3. Are the LP38513S-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP38513S-1.8/NOPB?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP38513S-1.8/NOPB
Part Number LP38513S-1.8/NOPB
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.43V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Current - Supply (Max) 20 mA
PSRR 73dB ~ 70dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C