National Semiconductor LP38690SD-1.8
Part No.:
LP38690SD-1.8
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLP38690SD-1.8.pdf
Description:
LP38690 1A LOW DROPOUT CMOS LINE
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.6V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
55 µA
PSRR:
55dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-WSON (3x3)
1. How to order LP38690SD-1.8 on Anpu?
3. Are the LP38690SD-1.8 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP38690SD-1.8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LP38690SD-1.8.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LP38690SDX-2.5/NOPB LP38690SDX-2.5 LP38690SD-1.8 LP38690SD-2.5
Part Number LP38690SDX-2.5/NOPB LP38690SDX-2.5 LP38690SD-1.8 LP38690SD-2.5
Series - - - -
Package/Case 6-WDFN Exposed Pad 6-WDFN Exposed Pad 6-WDFN Exposed Pad 6-WDFN Exposed Pad
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 10V 10V 10V 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 2.5V 1.8V 2.5V
Voltage - Output (Max) - - - -
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A 1.3V @ 1A 1.6V @ 1A 1.3V @ 1A
Current - Output 1A 1A 1A 1A
Current - Quiescent (Iq) 55 µA - 55 µA 55 µA
Current - Supply (Max) 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA
PSRR 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz)
Control Features - - - -
Protection Features Over Temperature Over Temperature Over Temperature Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C