National Semiconductor LP38692MP-1.8/NOPB
Part No.:
LP38692MP-1.8/NOPB
Package:
TO-261-5, TO-261AB
Datasheet:
AnpuLP38692MP-1.8/NOPB.pdf
Description:
LP38692 1A LOW DROPOUT CMOS LINE
Package/Case:
TO-261-5, TO-261AB
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.6V @ 1A
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
55 µA
PSRR:
55dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
SOT-223
1. How to order LP38692MP-1.8/NOPB on Anpu?
3. Are the LP38692MP-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP38692MP-1.8/NOPB?
Image LP38692MPX-1.8 LP38692MPX-5.0/NOPB LP38692MPX-2.5/NOPB LP38692MP-1.8/NOPB LP38692MP-1.8
Part Number LP38692MPX-1.8 LP38692MPX-5.0/NOPB LP38692MPX-2.5/NOPB LP38692MP-1.8/NOPB LP38692MP-1.8
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 10V 10V 10V 10V 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 5V 2.5V 1.8V 1.8V
Voltage Dropout (Max) 1.6V @ 1A 0.8V @ 1A 1.3V @ 1A 1.6V @ 1A 1.6V @ 1A
Current - Output 1A 1A 1A 1A 1A
Current - Quiescent (Iq) 55 µA 55 µA 55 µA 55 µA -
Current - Supply (Max) 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA
PSRR 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz) 55dB (120Hz)
Control Features - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C (TJ)