National Semiconductor LP38693SD-1.8/NOPB
Part No.:
LP38693SD-1.8/NOPB
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLP38693SD-1.8/NOPB.pdf
Description:
LP38693 500MA LOW DROPOUT CMOS L
Package/Case:
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
55 µA
PSRR:
55dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Supplier Device Package:
6-WSON (3x3)
1. How to order LP38693SD-1.8/NOPB on Anpu?
3. Are the LP38693SD-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP38693SD-1.8/NOPB?
Image LP38693SD-1.8/NOPB
Part Number LP38693SD-1.8/NOPB
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case 6-WDFN Exposed Pad
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Current - Supply (Max) 100 µA
PSRR 55dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C