National Semiconductor LP3871ESX-1.8/NOPB
Part No.:
LP3871ESX-1.8/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuLP3871ESX-1.8/NOPB.pdf
Description:
LP3871 0.8A FAST ULTRA LOW DROPO
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
5 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
PSRR:
73dB ~ 57dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
TO-263 (DDPAK-5)
1. How to order LP3871ESX-1.8/NOPB on Anpu?
3. Are the LP3871ESX-1.8/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3871ESX-1.8/NOPB?
Image LP3871ESX-1.8/NOPB
Part Number LP3871ESX-1.8/NOPB
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 800mA
Current - Output 800mA
Current - Quiescent (Iq) 5 mA
Current - Supply (Max) 15 mA
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C