National Semiconductor LP3873ES-2.5/NOPB
Part No.:
LP3873ES-2.5/NOPB
Datasheet:
AnpuLP3873ES-2.5/NOPB.pdf
Description:
LP3873 3A FAST ULTRA LOW DROPOUT
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.2V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
9 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
PSRR:
73dB ~ 57dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
TO-263 (DDPAK-5)
1. How to order LP3873ES-2.5/NOPB on Anpu?
3. Are the LP3873ES-2.5/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3873ES-2.5/NOPB?
Image LP3873ESX-1.8/NOPB LP3873ES-2.5/NOPB LP3873ES-2.5
Part Number LP3873ESX-1.8/NOPB LP3873ES-2.5/NOPB LP3873ES-2.5
Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor National Semiconductor
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V 2.5V 2.5V
Voltage - Output (Max) - - -
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 3A 1.2V @ 3A 1.2V @ 3A
Current - Output 3A 3A 3A
Current - Quiescent (Iq) 9 mA 9 mA 9 mA
Current - Supply (Max) 15 mA 15 mA 15 mA
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz)
Control Features Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C