National Semiconductor LP3874ES-2.5/NOPB
Part No.:
LP3874ES-2.5/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuLP3874ES-2.5/NOPB.pdf
Description:
LP3874 0.8A FAST ULTRA LOW DROPO
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
9 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
PSRR:
73dB ~ 57dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
TO-263 (DDPAK-5)
1. How to order LP3874ES-2.5/NOPB on Anpu?
3. Are the LP3874ES-2.5/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3874ES-2.5/NOPB?
Image LP3874ESX-5.0/NOPB LP3874ES-2.5/NOPB
Part Number LP3874ESX-5.0/NOPB LP3874ES-2.5/NOPB
Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor
Series - -
Package/Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 2.5V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 800mA 0.35V @ 800mA
Current - Output 800mA 800mA
Current - Quiescent (Iq) 9 mA 9 mA
Current - Supply (Max) 15 mA 15 mA
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz) 73dB ~ 57dB (120Hz)
Control Features Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C