National Semiconductor LP3879SD-1.2
Part No.:
LP3879SD-1.2
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLP3879SD-1.2.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 800MA 8WSON
Package/Case:
8-WDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
1.4 mA
Current - Supply (Max):
2.2 mA
PSRR:
60dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
8-WSON (4x4)
1. How to order LP3879SD-1.2 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that LP3879SD-1.2 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the LP3879SD-1.2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3879SD-1.2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LP3879SD-1.2.
Image LP3879SD-1.0 LP3879SD-1.0/NOPB LP3879SD-1.2
Part Number LP3879SD-1.0 LP3879SD-1.0/NOPB LP3879SD-1.2
Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor National Semiconductor
Series - - -
Package/Case 8-WDFN Exposed Pad 8-WDFN Exposed Pad 8-WDFN Exposed Pad
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V 1V 1.2V
Voltage - Output (Max) - - -
Voltage Dropout (Max) - - -
Current - Output 800mA 800mA 800mA
Current - Quiescent (Iq) 1.4 mA 1.4 mA 1.4 mA
Current - Supply (Max) 2.2 mA 2.2 mA 2.2 mA
PSRR 60dB (1kHz) 60dB (1kHz) 60dB (1kHz)
Control Features Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C (TJ)