National Semiconductor LP3883ESX-1.2/NOPB
Part No.:
LP3883ESX-1.2/NOPB
Datasheet:
AnpuLP3883ESX-1.2/NOPB.pdf
Description:
LP3883 3A FAST-RESPONSE ULTRA LO
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.42V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
30 µA
Current - Supply (Max):
8 mA
PSRR:
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
TO-263 (DDPAK-5)
1. How to order LP3883ESX-1.2/NOPB on Anpu?
3. Are the LP3883ESX-1.2/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3883ESX-1.2/NOPB?
Image LP3883ESX-1.2 LP3883ESX-1.2/NOPB
Part Number LP3883ESX-1.2 LP3883ESX-1.2/NOPB
Manufacturer National Semiconductor National Semiconductor
Series - -
Package/Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 1.2V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.42V @ 3A 0.42V @ 3A
Current - Output 3A 3A
Current - Quiescent (Iq) 30 µA 30 µA
Current - Supply (Max) 8 mA 8 mA
PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz) 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C