National Semiconductor LP38859SX-1.2/NOPB
Part No.:
LP38859SX-1.2/NOPB
Datasheet:
AnpuLP38859SX-1.2/NOPB.pdf
Description:
LP38859 3A FAST-RESPONSE HIGH-AC
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.45V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
8.5 mA
Current - Supply (Max):
15 mA
PSRR:
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Soft Start
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
TO-263 (DDPAK-5)
1. How to order LP38859SX-1.2/NOPB on Anpu?
3. Are the LP38859SX-1.2/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP38859SX-1.2/NOPB?
Image LP38859SX-1.2/NOPB
Part Number LP38859SX-1.2/NOPB
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) 8.5 mA
Current - Supply (Max) 15 mA
PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features Soft Start
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C