National Semiconductor LP3891EMRX-1.2/NOPB
Part No.:
LP3891EMRX-1.2/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Package:
8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuLP3891EMRX-1.2/NOPB.pdf
Description:
LP3891 0.8A FAST-RESPONSE ULTRA
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.43V @ 800mA
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
30 µA
Current - Supply (Max):
8 mA
PSRR:
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
8-SO PowerPad
1. How to order LP3891EMRX-1.2/NOPB on Anpu?
3. Are the LP3891EMRX-1.2/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP3891EMRX-1.2/NOPB?
Image LP3891EMRX-1.2/NOPB
Part Number LP3891EMRX-1.2/NOPB
Manufacturer National Semiconductor
Series -
Package/Case 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.43V @ 800mA
Current - Output 800mA
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
Current - Supply (Max) 8 mA
PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C